Ziarnko Gorczycy

"Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych..."

Finał XIII edycji plebiscytu Ziarnko Gorczycy za nami

2 lutego 2013 roku w MCK Sokół nastąpiło rozstrzygnięcie plebiscytu Ziarnko Gorczycy 2013. Celem akcji jest honowanie osób i instytucji działających na rzecz innych na różnych płaszczyznach. W kategorii osobowość statuetka powędrowała do Pani Doroty Hedwig oraz Ojca Stanisława Majchra. W kategorii firma -stowarzyszenie-wolontariat wyróżniona została Firma Cukiernicza "Grześ" z Nawojowej oraz Zakład Karny w Nowym Sączu. Szczególnie wzruszający był hołd oddany Ojcu Stanisławowi Majchrowi przez osoby, na życiu których Jego działalność w Nowym Sączu odcisnęła piętno. Uroczystość uświetnił występ Janusza Radka. Publiczność zachwyciła skala głosu artysty i brawurowe wykonanie piosenek traktujących o tym, co w życiu każdego z nas jest najważniejsze – o miłości. Dochód z imprezy przeznaczony zostanie na sfinansowanie pobytu chorych w Sądeckim Hospicjum, których nie obejmuje kontrakt NFZ.
Nagrodzonym gratulujemy, licząc na nieustanne wspieranie dobra na Sądecczyźnie.Finaliści Ziarnka Gorczycy 2013

Z radością informujemy, że 29 stycznia 2012 roku podczas posiedzenia Kapituły wyłoniono finalistów tegorocznej edycji plebiscytu Ziarnko Gorczycy 2013.

Osobowość :
Dorota Hedwig – Wielogłowy
Anna Skierska - Nowy Sącz
Zygmunt Wójsik - Nowy Sącz
o. Stanisław Majcher - Zakopane
Radosław Pietrzkiewicz - Nowy Sącz

Firma - Stowarzyszenie - wolontariat
„BAU-GIPS” Zakład Usługowo-Budowlany - Nowy Sącz
„Grześ” Firma Cukierniczo-Gastronomiczna - Nawojowa
Rolbud- Instal – Gołkowice Górne
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom" – Piwniczna Zdrój
Zakład Karny - Nowy Sącz

Laureatów poznamy już w sobotę 2 lutego 2013r.o godzinie 19.00 w MCK "Sokół".
Zapraszamy.


Aukcja, aukcja, aukcja…

Z przyjemnością informujemy, że podczas gali Ziarnko Gorczycy 2013 licytowany będzie obraz znanego sądeckiego malarza Pana Wacława Jagielskiego pod tytułem "Rozmowa ze światłem I" olej 50 cm x 61 cm (w ramie 70 cm x 81 cm) 2012 rok. Obraz ma minimalną cenę jeżeli nie zostanie osiągnięta obraz wróci do artysty .Przypominamy, że finał odbędzie się 2 lutego 2013 r. o godzinie 19.00 w MCK „Sokół”.


Janusz Radek - gwiazda wieczoru podsumowania plebiscytu Ziarnko Gorczycy - bilety na koncert można nabywać w Instytucie Europa Karpat
tel.184434307 Nowy Sącz ul.Narutowicza 9 A.
Zapraszamy.
Cena biletu :
Koncert 45 zł
Koncert + zabawa 150 zł
Kasa czynna od 8,00 - 16.00

Komunikat

Zapraszając do udziału w plebiscycie Ziarnko Gorczycy , informujemy, że w głosowaniu internetowym na adres biuro@zwiazeksadeczan.pl z jednego adresu IP można oddać tylko jeden głos.

FIRMA-STOWARZYSZENIE- WOLONTARIATFirma „Amper”
Nazwa firmy pojawia się wielokrotnie na listach sponsorów wspierających rozmaite przedsięwzięcia charytatywne na terenie Nowego Sącza i okolic. Wspomnimy tylko niektóre: świąteczna akcja RDN „Podziel się chlebem z głodnymi”, piknik „Niedziela z Ojcem Pio”, festyny parafialne, Mikołajkowe Zawody Pływackie i wiele innych. Firma „Amper” wspierała budowę „Sądeckiego Hospicjum”.


Firma Cukierniczo-Gastronomiczna „Grześ” z Nawojowej
Potrawy ciepłe i zimne, ciasta i ciasteczka produkowane przez Firmę „Grześ” znane są uczestnikom wielu imprez, gdyż właściciele wyjątkowo chętnie pomagają w organizowaniu różnych przedsięwzięć. Pomagali w przygotowaniu Integracyjno-Środowiskowego Balu Karnawałowym dla Dzieci i Młodzieży Zespołu Szkół nr 5 –Specjalnych w Nowym Sączu, zabaw mikołajkowych dla dzieci w Starym Sączu, Turniejów Piłki Siatkowej „ Na pożegnanie wakacji” w Podegrodziu, dożywiali uczestników półkolonii zimowych organizowanych przez „Kanę”, współorganizowali spotkania wigilijne dla samotnych w Muszynie, znajdują się na liście sponsorów Szkoły Podstawowej w Mochnaczce Niżnej. Pomagają również Sądeckiemu Hospicjum – Firma „Grześ” przygotowała poczęstunek dla uczestników maratonu rowerowego organizowanego przez Fundację Babci Aliny.

Regionalna Telewizja Kablowa w Nowym Sączu
Firma znana wielu mieszkańcom Nowego Sącza. Do plebiscytu zgłoszona za działalność na rzecz świetlic środowiskowych- zapewnia nieodpłatnie dostęp do Internetu. W ostatnim czasie, również charytatywnie, wykonali instalację multimedialną dla Sądeckiego Hospicjum i zapewniają dostęp do sieci. Wspomagają organizacje pozarządowe, zwłaszcza z terenu Sądecczyzny, promując w RTK akcję przekazywania 1% podatku.

Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota – Nowy Sącz
Od momentu powstania organizuje różnorodne akcje charytatywne, spotkania integracyjne, gry i zabawy osiedlowe, zawody sportowe. Ich rozpoznawalną już marką stały się cieszące dużą popularnością konkursy „Człowiek Wielkiego Serca” i „Społecznik – Wolontariusz Roku”. Realizują projekt unijny - Punkt Przedszkolny w Kamionce Wielkiej. Swoją ofertę kierują również do ludzi starszych, organizując nieodpłatne badania profilaktyczne oraz liczne programy edukacyjne. Natomiast dzieci i młodzież mogą korzystać ze stałej pomocy „Pogotowia Korepetycyjnego”.

BAU - GIPS Grzegorz Lebda - Nowy Sącz
Znana sądecka firma budowlana, która chętnie włącza się w pomoc potrzebującym. Od lat efektywnie wspiera sądecki szpital. W roku 2010 wykonała na swój koszt remont oddziału pulmonologii, a ostatnio wsparła budowę nowego oddziału onkologii. Firma sponsoruje klubu sportowy Victoria Witowice Dolne oraz KTH KM Krynica. Wspierała również akcję „Gwiazdkowa Niespodzianka”. Firma BAU- GIPS pomagała w budowie przykościelnego przedszkola w Wielogłowach, na hojność mógł liczyć Caritas w Chełmcu. Dzieci z Parafii Kolejowej mogły uczestniczyć w koloniach letnich i zimowych dzięki wsparciu finansowemu nominowanej firmy, z pomocy korzystał również Zespół Szkół w Chomaranicach.

Piekarnia NIKA - Nowy Sącz
Swoimi środkami oraz produktami wspomaga wiele programów i akcji skierowanych głównie do osób starszych. W tym celu stale współpracuje z MOPS, Wspólnotą Emaus, sponsoruje spotkania integracyjne mieszkańców miasta, hojnie pomaga organizacjom trzeciego sektora i placówkom oświatowym. Wśród wspartych przez nich akcji wymienić trzeba: Pielgrzymkę Górską Szlakiem św. Kingi, akcję honorowego krwiodawstwa „Wampiriada”, Zloty im. Majora „Tatara”.

Rolbud - Instal – Gołkowice Górne
Firma od lat wspiera sport dzieci i młodzieży - turniej koszykówki „Chcę być zdrowy – gram”, czy Turniej Mini Strong Man. Jest finansowym partnerem szkoły oraz kościoła w Gołkowicach - poprzez wspieranie festynów parafialnych. Pomaga w działalności Caritasu, a ostatnio dołączyła również do grona sponsorów Sądeckiego Hospicjum montując solary, dzięki którym można obniżyć koszty funkcjonowania placówki przy jednoczesnym wysokim standardzie usług.

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom" – Piwniczna Zdrój
Organizacja zapewnia osobom swoim podopiecznym właściwe warunki życia i rozwoju, kształtuje umiejętność samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. W celu integracji osób niepełnosprawnych organizuje wspólne wyjazdy, wieczorne spotkania, zabawy, pikniki, Klub Seniora, wsparcie psychologiczne –wszystko to sprawia, że nikt nie czuje się odtrącony. Stowarzyszenie stawia sobie za cel stworzenie w Kosarzyskach specjalnego ośrodka świadczącego pomoc osobom niepełnosprawnym.

Zakład Karny - Nowy Sącz
W bardzo aktywny i wymierny sposób działa na rzecz wielu lokalnych instytucji i organizacji. Od lat współpracuje z placówkami oświatowymi, świadcząc na ich rzecz prace remontowe i porządkowe. Współpracuje też z nimi w ramach programu przeciwdziałania przestępczości i wykolejeniu społecznemu. Członkowie grupy interwencyjnej prowadzą w szkołach zajęcia z pierwszej pomocy. Nieodpłatnie wspiera instytucje i organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi: Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach, Stowarzyszenia „Nadzieja” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowym Sączu.

PUH „Ruchała” Maria i Józef Ruchała – Tęgoborze
Firma jest jednym z najbardziej znanych sponsorów inicjatyw lokalnych na terenie gminy Łososina Dolna. Znacząco wspiera działalność diecezjalnego Caritasu oraz parafii na rzecz osób potrzebujących. Jest częstym sponsorem akcji dobroczynnych, festynów, imprez. Przez wiele lat wspierała lokalne placówki oświatowe oraz klub sportowy Hart Tęgoborze.

Sklep Jubilerski “Sezam” Barbara i Bogdan Buczek - Stary Sącz
Firma jest częstym fundatorem nagród w licznych imprezach dobroczynnych. Od kilku lat wspiera nowosądeckie finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a od zeszłego roku także edycję imprezy w Starym Sączu. Pomaga także w akcjach organizowanych przez Stowarzyszenie Sursum Corda.

Newag Nowy Sącz
W swoim funkcjonowaniu ta mocno kojarzona z Nowym Sączem firma pamięta o akcjach charytatywnych na terenie miasta. Może na nich liczyć oddział Caritas, jak również dzieci wyjeżdżające na wakacyjny wypoczynek.

05 stycznia 2013

Rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie , można glosować na kuponach drukowanych w gazetach które mają patronat nad naszą imprezą , ale także oddając swój głos mailowo z podaniem danych głosującego na adres: biuro@zwiazeksadeczan.pl. Wypełnione kupony należy przesłać do dnia 28 stycznia 2013 roku na adres :

Sądeckie Hospicjum
33 - 300 Nowy Sącz
ul. Nawojowska 155 A

2 stycznia 2013

Leszek Górka - Nowy Sącz
Współwłaściciel firmy „Honer” – producenta okien i drzwi. Od lat wspiera wiele sądeckich instytucji, wśród których są: Szpital Specjalistyczny oraz Sądeckie Hospicjum.

Dorota Hedwig – Wielogłowy
Charyzmatyczna Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Wielokrotnie doceniana za swoją działalność – laureatka plebiscytu „Newsweek – Polska” w 2011 roku i uhonorowana tytułem Społecznik Roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Pokoju. Wykazuje się ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem w pracy społecznej, ze wszystkich sił pragnie ulżyć osobom dotkniętym mukowiscydozą oraz ich rodzinom. Nie tylko organizuje wsparcie finansowe i psychologiczne, ale osobiście angażuje się z pomoc dla chorych.Prowadzi też działalność profilaktyczną i szkoleniową.

Janusz Kasztelewicz – Stróże
Właściciel „Sądeckiego Bartnika”, jednego z największych w kraju gospodarstw pasiecznych. Jest założycielem Muzeum Pszczelarstwa oraz ścieżki edukacyjnej „Wielka przygoda z małą pszczołą”, prowadzi m.in. warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Wspiera szereg przedsięwzięć artystycznych, np. konkursy fotograficzne. Wspomaga osoby niepełnosprawne, hojnie dofinansowując ich leczenie. Wspomaga lokalne szkoły w organizowanych przez nie akcjach. Jednak przede wszystkim pomaga na co dzień osobom ubogim, a niewątpliwie największą jego zasługą jest wybudowanie domu dla wielodzietnej rodziny.

Maria Wanda Krasowska – Młodów
Jedna z najbardziej znanych mieszkanek gminy Piwniczna - Zdrój, była radna. Wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Młodów Głębokie. Inicjatorka rewitalizacji Źródełka św. Kingi w Głębokiem. Jest animatorką wielu działań aktywizujących lokalną społeczność poprzez kultywowanie tradycji.

Krzysztof Łukasik - Nowy Sącz
W swojej działalności koncentruje się na pracy z dziećmi i młodzieżą, wspierając, najszerzej rozumianą, kulturę fizyczną, troską otacza ludzi w trudniej sytuacji życiowej, organizując pomoc najbardziej potrzebującym, współpracuje przy tym z Caritas Diecezji Tarnowskiej.

o. Stanisław Majcher - jezuita – Zakopane
Wychowawca, nauczyciel i kierownik duchowy wielu pokoleń Sądeczan. Bez przesady można stwierdzić, że w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie żyje „pokolenie Ojca Stanisława" wychowane przez duszpasterstwo w kościółku Kolejowym, którym przez wiele lat kierował. Od ponad dziesięciu lat o. Majcher mieszka w Zakopanem, ale co tydzień przyjeżdża do więzienia w Nowym Sączu i Nowym Wiśniczu, niosąc pomoc duchową skazanym, prostując zagmatwane ścieżki ich życia. Cieszy się ogromnym autorytetem, gdyż potrafi każdego z uwagą wysłuchać, nikomu nie odmawiając pomocy.

Radosław Pietrzkiewicz - Nowy Sącz
Trener boksu i kickboxingu, wychowawca wielu znanych zawodników, wśród których największe sukcesu święciła Beata Małek-Leśnik. W latach 90-tych był jednych z inicjatorów odrodzenia boksu w naddunajeckim grodzie. Współzałożyciel klubu „Superfighter”. Jest nie tylko świetnym trenerem, ale przede wszystkim wychowawcą. Często pracuje z „trudną młodzieżą” i jest dla niej przewodnikiem życiowym, pomagając w wielu, niekiedy dramatycznych sytuacjach. Charakteryzuje się ogromnym zaangażowaniem i bezinteresownością

Władysław Poręba - Paszyn
Właściciel tartaku w Cieniawie, od lat zaangażowany w życie lokalnej społeczności. Jest sponsorem wielu wartościowych przedsięwzięć, m.in. budowy kościoła w Piątkowej, czy działalności klubu sportowego LKS „Amator” z Paszyna. Dzięki niemu młodzież pożytecznie może spędzać wolny czas.

Anna Skierska - Nowy Sącz
Absolwentka ASP w Łodzi, instruktorka w Pałacu Młodzieży. Założycielka i prezes działającego od 2 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Młodzieży „Fabryka Marzeń", realizującego wiele projektów, których celem jest stworzenie jak najlepszych warunków do spędzania wolnego czasu dla najmłodszych, a także wspierania ich rozwoju w wielu dziedzinach. Wśród akcji tych wymienić trzeba m.in.: „Wakacje w sąsiedztwie” program „Dotknąć sztuki”, „Rok w siodle” oraz „Teatralia 2012”, czyli warsztaty dla małego Sądeczanina, konkurs artystyczny „Pod skrzydłami Anioła”. W tym ostatnim biorą udział również osoby niepełnosprawne. Jest osobą wyjątkowo skuteczną w pozyskiwaniu funduszy na te projekty, zarówno ze źródeł budżetowych, jak i od prywatnych sponsorów.

Zygmunt Wójsik – Łazy Biegonickie
Działacz sportowy, prezes Siatkarskiego Towarzystwa Sportowego „Sandecja”, w którym od lat społecznie pracuje na rzecz młodych sportowców. Angażując swój czas, robi wszystko, aby młodzi ludzie mieli jak najlepsze warunki do rozwijania swoich pasji i umiejętności sportowych.

31 grudnia 2012

Poznaliśmy ostateczną listę zgłoszonych do plebiscytu Ziarnko Gorczycy 2013:


Osobowość :

 • Leszek Górka - Nowy Sącz
 • Dorota Hedwig – Wielogłowy
 • Janusz Kasztelewicz - Stróże
 • Maria Wanda Krasowska - Młodów
 • Krzysztof Łukasik - Nowy Sącz
 • o. Stanisław Majcher - Zakopane
 • Radosław Pietrzkiewicz - Nowy Sącz
 • Władysław Poręba - Paszyn
 • Anna Skierska - Nowy Sącz
 • Zygmunt Wójsik - Nowy SączFirma - Stowarzyszenie - wolontariat

 • „Amper” sp. jawna - Nowy Sącz
 • „BAU-GIPS” Zakład Usługowo-Budowlany - Nowy Sącz
 • „Grześ” Firma Cukierniczo-Gastronomiczna - Nawojowa
 • Newag SA - Nowy Sącz
 • Piekarnia NIKA sc- Nowy Sącz
 • Regionalna Telewizja Kablowa – Nowy Sącz
 • Rolbud- Instal – Gołkowice Górne
 • „Ruchała” Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe – Tęgoborze
 • „Sezam” Sklep Jubilerski - Stary Sącz
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom" – Piwniczna Zdrój
 • Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota – Nowy Sącz
 • Zakład Karny - Nowy SączWszystkim zgłoszonym gratulujemy , a wszystkim zgłaszającym dziękujemy za dostrzeżenie działalności dobroczynnej w/w i zachęcamy do głosowania .

24 grudnia 2012 rokZ małej, biednej stajenki betlejemskiej płynie siła, bowiem w niej narodził się Jezus, który uczył nas, że najważniejszy jest bliźni – ten ubogi i ten bogaty – każdy. Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim sympatykom Ziarnka Gorczycy doświadczenia dobra od wszystkich, których los postawi na drodze.

22 grudnia 2012 rok
Rezerwacje biletów na galę finałową wraz z koncertem można dokonywać pod nr tel. 184434307, Instytut Europa Karpat, Nowy Sącz ul. Narutowicza 9A.


22 grudnia 2012 rok
Powoli spływają pierwsze zgłoszenia do plebiscytu , zachęcamy do zgłaszania kandydatów . Już za parę dni podamy listę osób i firm oraz stowarzyszeń zgłoszonych do plebiscytu .


12 grudnia 2012 roku
Poznaliśmy gwiazdę wieczoru : Janusz Radek z zespołem, a imprezę towarzyszącą poprowadzi Marek Sierocki .


10 grudnia 2012 rok.
Znamy termin Ziarnka Gorczycy 2013 jest to 2 luty 2013 rok godzina 19.00, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu .

Sponsorzy 2020

Patronat medialny